Edunvalvontavaltakirjaan tarjolla hyviä malleja

Milloin edunvalvonnan valtakirja on pätevä? Mitä valtakirja maksaa? Artikkelista löydät myös linkin kattavaan edunvalvonta-oppaaseen malleineen.Lue koko juttu

Edunvalvontavaltakirjaan tarjolla hyviä malleja

Kommentit (18)

kysyva ei eksy

Vahan surkuhupaisaa, etta 2,00 euron oppaan toimituskulut on 6,00 euroa!
Mutta hyva, etta on saatavana myos sahkoisena. Kiitos siita!

Vierailija

Kiitos linkistä ja julkaisusta.  Yksineläjänä nämä asiat ovat mielessä . Sain selkeän  kuvan hyvin laaditusta oppaasta, mitä on tehtävä ja miten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija

Opas on varmasti tyylikäs painettuna, mutta verkossa luettavaksi se ei sovellu. Fontti on liian vaaleta. Myös asettelussa on toivomisen varaa. Verkkoversio kannattaisi olla erikseen. Sen verran mitä sain tietokoneella luetuksi, sisältö vaikuttaa tosi hyvältä :-).

Vierailija

Niin ja sitten edunvalvontavaltakirjan maksut voi yllättää. Monta sataa euroa kun toimittaa sen maistraattiin, vai minnekä se nyt piti toimittaa, en muista enää, mutta kallis oli. Meillä oli ilmainen kun itse päätimme kuka hoitaa vanhempien asiat.

Matteus Ruusu

Omalla koneella word-tekstinkäsittelyllä. Mallipohjia löytyy netistä ja niitä voi muokata omaa tilannetta vastaavaksi.

Viisasta tehdä paperi

Eikö paperin voi tehdä kotona ja sisällyttää siihen kaiken mahdollisen niin arjen kuin sairaudenkin osalta koskien kaikkea raha asioiden hoitoa myöten ?Sehän otetaan käyttöön vain kun tilanne muuttuu sellaiseksi ettei asianomainen itse pysty enää hoitamaan asioita .Onko paperi vietävä siinä kohtaa maistraattiin ,? Kuinka monta todistajaa siinä on oltava ?Jos paperia ei ole niin Maistraatti määrää edunvalvojan ja sen jälkeen omaiset EI voi enää maksaa laskuja Eikä myydä omaisuutta

Edunvalvonta nyt kaikkien tiet...

Edunvalvonta paperi on erittäin tärkeä omaisille myös että pystyvät hoitamaan raha-asiat sekä myös terveyteen liittyvät asiat kun itse ei pysty .

Siksi olisi tärkeää eri Eläkeläisyhdistyksissä pyytää sopivaan tilaisuuteen henkilö joka perehtynyt edunvalvontaan,perunkirjoituksiin ja voisi vastata kysymyksiin paikan päällä .
Ettei tule tilannetta että edunvalvoja määrätään . Laskujen maksu loppuu siihen .
Eläkeliiton olisi hyvä suositella tällaisia tilaisuuksia yhdistyksilleen.
Kunnat tietysti määräävät mielellään edunvalvojia jotka saavat palkkansa valvottavalta .Pystyvät myymään omaisuutta .
Tietoja saa korjata jos virheitä.

edunvalvonta

sopimustieto.fi -palvelussa näkyy olevan kattavasti erilaisia asiakirjoja. Myös tää edunvalvontavaltakirja. Paljon tuonne näkyy jo kirjautuneenkin porukkaa.

Vierailija

MIssä se lomake on? Ei ollut lomaketta. Huono esite liian pienei riidulla ja jos zooma on teksti liian iso

V2

Edunvalvontavaltakirjan vahvistus, - se sitten kesti ja kesti... Ja silti maksoi.
Eikö sinne saisi työttömistä
hommiin päteviä lisäresursseja?

Suosituimmat

Uusimmat

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Suosituimmat