Onko Arabian Kauris-kannu arvokas?

Lukijan kysymys:

Minkä arvoinen on Arabian 1 1/2-litran maitokannu, johon on kuvattu kaksi kaurista? Entä Arabian 1 dl:n kokoinen mittakannu?

Sirkku

More content below the advertising

Asiantuntija vastaa:

More content below the advertising

Arabia teki kaurisaiheisia astioita 1940–46. Siirtokuvan on Helsinkiläisen AstiaTaivaan tietojen mukaan suunnitellut Rainer Baer, nimitys ”Kauris” sen sijaan on syntynyt keräilijöiden keskuudessa. Nämä halutaan usein toreilla ja turuilla yhdistää Diana-koristeeseen, mutta Dianan astia- ja koristemallit ovat eri taiteilijoiden kynästä lähtöisin. Päivän hinta kaatimelle on 30–40 euroa, jos se on aivan ehjä.

Desin mittakannussa (niin ikään 1940-luvun tuotantoa) päästään parempaan litrahintaan, sillä nämä pienet mittakannut ovat hyvin suosittuja keräiliymarkkinoilla. Ehjän mitan hinta on 20–30 euroa.

Artikkelin tiedot ovat vuodelta 2013.

More content below the advertising
More content below the advertising