Ruokakaupassa kuluu tunti päivässä ja 100 euroa kuussa

Sivut

Kommentit (21)

Vierailija

Takerruin tuohon otsikkoon .Ruokakaupassa tunti päivässä ja 100 euroa kuussa.
Sitten huomasin että matkanteko aikakin on siinä otettu huomioon.
Sata euroa on nykyään niin pieni raha että sen verran kyllä ehtii tunnissa kärryyn keräillä.
Se onkin parempi tapa että kiertää mutkan kautta vaikka vain maitoa on hakemassa,samalla tulee se pakollinen kävelylenkkikin tehtyä. Minusta ei ole hyvä tapa maleksia ja jopa istuskella ainakaan ruokakaupoissa.

Vierailija

Kyllä sitä vaan on pakko istahtaa välillä noissa hehtaarihalleissa kävellessään!!!!
Vaikka vain maitoa hakiessaan sieltä perimmäisestä nurkasta!!!!

Vierailija

Mietin vaan, että kuka pystyy kuluttamaan ruokaan vain 100 euroa kuussa, eihän sillä saa kuin viikon eineet yhdelle.

Vierailija

Lainaus:

Mietin vaan, että kuka pystyy kuluttamaan ruokaan vain 100 euroa kuussa, eihän sillä saa kuin viikon eineet yhdelle.

En kopioi viikon ruokalistaani tähän, mutta vakuutan, että satasella kokoaa terveelliset ateriat kadelle viikoksi. Fileet ja leivokset saa unohtaa, mutta niinpä ruoka onkin sitten terveellisempää. Kaikki eivät osaa aloittaa päivää kaurapuurolla ja lasillisella omppumehua, mutta siitä se lähtee. Omenat, pasta ja perunat on halpoja ympäri vuoden. Muuta sitten tarjousten mukaan. Kahvia vain paketti kuussa, mutta vähintään Juhla Mokkaa.

Vierailija

Lainaus:

Lainaus:

Mietin vaan, että kuka pystyy kuluttamaan ruokaan vain 100 euroa kuussa, eihän sillä saa kuin viikon eineet yhdelle.

En kopioi viikon ruokalistaani tähän, mutta vakuutan, että satasella kokoaa terveelliset ateriat kadelle viikoksi. Fileet ja leivokset saa unohtaa, mutta niinpä ruoka onkin sitten terveellisempää. Kaikki eivät osaa aloittaa päivää kaurapuurolla ja lasillisella omppumehua, mutta siitä se lähtee. Omenat, pasta ja perunat on halpoja ympäri vuoden. Muuta sitten tarjousten mukaan. Kahvia vain paketti kuussa, mutta vähintään Juhla Mokkaa.

Luin huonosti. Kuukauteen en satasta venyttäisi vaikka pystyusin. Laatua sentään hippunen.

Vierailija

Onnistuuhan tuo, kun on lehmät navetassa, possut, hirvenlihat pakastimessa. Kalat järvestä, marjat, sienet metsästä ja omenapuut pihalla ja kasvimaa pottuja yms. täynnään. Semmoista se on joillakuilla ja varsinkin ennenvanhaan useimmilla esi-isillämme.

Vierailija

Lainaus:

Onnistuuhan tuo, kun on lehmät navetassa, possut, hirvenlihat pakastimessa. Kalat järvestä, marjat, sienet metsästä ja omenapuut pihalla ja kasvimaa pottuja yms. täynnään. Semmoista se on joillakuilla ja varsinkin ennenvanhaan useimmilla esi-isillämme.

Eiköhän se elannon keruu ollut kokopäiväinen työ silloin kun kaikki on omasta takaa? olettaisin.

Vierailija

Lainaus:

Lainaus:

Mietin vaan, että kuka pystyy kuluttamaan ruokaan vain 100 euroa kuussa, eihän sillä saa kuin viikon eineet yhdelle.

En kopioi viikon ruokalistaani tähän, mutta vakuutan, että satasella kokoaa terveelliset ateriat kadelle viikoksi. Fileet ja leivokset saa unohtaa, mutta niinpä ruoka onkin sitten terveellisempää. Kaikki eivät osaa aloittaa päivää kaurapuurolla ja lasillisella omppumehua, mutta siitä se lähtee. Omenat, pasta ja perunat on halpoja ympäri vuoden. Muuta sitten tarjousten mukaan. Kahvia vain paketti kuussa, mutta vähintään Juhla Mokkaa.

Uskon, että kahden ruokatarpeet kuukaudessa ei paljoakaan maksa enempää kuin yhdelle hengelle.

Vierailija

Jutun otsikoinnissa on virhe. Luin artikkelin kokonaan ja siellähän oli mm. näin:

Rahaa kuluu 100 euroa viikossa

Ruokaan kuluu keskimäärin 100 euroa viikossa. Alle 50 eurolla pärjää vain viidennes vastanneista. Talouden koolla on tietysti merkitystä, mutta yllättävän moni yksinelävä kulutti enemmän rahaa kuin pariskunta.

Helmikuussa tehtyyn verkkokyselyymme vastasi 1600 lukijaa.

Satanen viikossa keskimäärin on uskottava summa. Kaupassakäyntiin menee noin tunti kerrallaan, ei joka päivä.
Harva kai joka päivä käy, kyselyn mukaan käydään noin kolme kertaa viikossa. Minä käyn vain kerran viikossa ja rahaa menee alle 100 euroa (viikossa)

Vierailija

Perheessämme on kaksi henkilöä. Käymme kaupassa vain kerran viikossa.Siellä joskus saa tunnin kulumaan jos jää suustaan kiinni.
Selviämme n.100:eurolla viikko ostoksista. Siihen sisältyy myös kaikki tarvittava, siivousaineet, hygieenia tarvikkeet ja paperit mainitakseni.
Meillä ei ole puutarhaa, vain marjat poimitaan metsästä. Ruoka on tavallista kotiruokaa, enkä mitään heitä pois vaan "jatkan" tai pakastan.

Vierailija

Lainaus:

Pienet annospakkaukset ovat kalliimpia kuin isommat.
Siispä yksinäinen maksaa kaikesta aina enemmän.

Tämä on totta,ei voi kun valittaa.Esim juusto on pakko ostaa pikkupakkauksissa kun muuten homehtuu,lihaleikkeleet myös pilaantuu jos ostaa ison pakkauksen,irtoleikkeleitäkään ei ole joka kaupassa ne olisi kyllä samanhintaisia vaikka vähemminkin ostaa.
Jotain isoja pakkauksia ruokaa tulee ostettua kun pieniä ei ole,se pitää vain ruuaksi valmistaa ja osa pakastaa.
Rahamäärä vaihtelee mitä menee viikossa ruokaan,kun käyttää niitä omia pakasteita ,vaikea arvioida ehkä se on noin viisikymppiä viikko jos vain itselle ostaa,tai allekin.Olen melko pieniruokainen,mutta ruokaa pitää silti tehdä,ja joskus sen leivoksenkin syön,kun kakkujakaan ei tule vain itselle tehtyä.
Isossa kaupassa jossa myös muuta kuin ruokaa myynnissä voisin tuon tunnin kuluttaa en pelkässä ruokakaupassa.Joskus jonottaessa menee enempi aikaa muttei sentään tuntia.

Vierailija

Hei sinä joka kirjoitit että juusto homehtuu, että sen takia pitää ostaa pieni pakkaus. Ei pidä paikkaansa, sillä katsoppa esim. arkijuustosta, n.kilon pakkaus, siinä on viimeinen käyttöpaivä monen kuukauden päähän. ostan aina sitä tai muuta jossa on päivämäärä kaukana edesä päin. Leikkeleissäkin on vaihtoehtoja, halvempia ovat ns. kantapalat, ihan hyviä, ei vain ole siivutettu. Kahvia ym. on tarjouksessa joskus ihan pilkkahintaan ja ostan silloin niitä useita. Leipää saa myös edullisesti ainakin leipomoista.

Sivut

Uusimmat

Suosituimmat

Uusimmat

Suosituimmat