Tutkimus: Isoäitien kokemukset imetyksestä
Tutkimus: Isoäitien kokemukset imetyksestä
Oletko imettänyt?
Teen väitöskirjatutkimusta imetyksestä. Imetykseen liittyy valtavasti tunteita ja siitä on monenlaisia kokemuksia. Imetys on ihmisnisäkkäälle luonnollista, mutta silti kaikki ei välttämättä mene niin kuin on suunnitellut.
Imetystä ei ole tarkasteltu Suomessa äitien näkökulmasta kokonaisuutena. Tällä tutkimuksella on tarkoitus kerätä äitien kokemuksia imetyksestä ja sen eri vaiheista.
Tutkimuksen tavoitteena on tuoda esiin imetykseen liittyviä tunteita ja asioita, joita äidit miettivät imetykseen liittyen. Tavoitteena on saada moniääninen kuva
suomalaisista imettäjistä ja niistä, jotka päättävät olla imettämättä. Toivomme vastaajiksi myös isoäiti-ikäpolvea.
Voit osallistua tutkimukseen vastaamalla kyselyyn osoitteessa: http://imetys.pathsofwellbeing.com
Hilkka Mehtätalo
sosiologi, jatko-opiskelija
Itä-Suomen yliopisto
hilkka.mehtatalo@uef.fi , 040-5696946
Tutkimus tehdään yhteistyössä Aalto yliopiston Virtual Coach-hankkeen johtajan Krista Laguksen, Itä-Suomen yliopiston hyvinvointisosiologian professorin Juho Saaren ja Imetyksen tuen toiminnan johtajan Maarit Kuoppalan kanssa.
Hei,
Vielä ehditte vastaamaan. Vastausaikaa on vielä lähes kolme viikkoa. Kysely umpeutuu 12.12.
Terveisin,
Hilkka