klo 16:32 | 2.11.2014
Minä oikein nautin pimeydestä. Silloin on kodikasta käpertyä omalle sohvalle lukemaan, kun sisällä on valoisaa ja lämmintä.
Ulkona on kiva lenkkeillä pimeänä vuodenaikana, kun muistaa käyttää heijastimia ja taskulamppuja. Vanhat vaatteet ja vanhan naaman rypyt eivät näy.
Mitäpä siitä kärsimään, nyt on tätä ja se siinä. Tulin juuri pitkältä lenkiltä. On oikein hyvä vaikka kostea ilma, ei haitannut menoa, mutta vaatteet kostuivat sisältä ja päältä
En pelkää syyspimeää, taskulamppu kun on keksitty.
Mukava oli käydä kävelyllä syksyn harmaudessa. Yksi negatiivinen asia, rekka roiskautti ravat silmilleni ja vaatteetkin tuolla pesukoneessa ovat pyörimässä. Vähän tihkutti vettäkin välillä. Toin katajia ja pihlajan marjoja vielä yhteen purkkiin koristeeksi. Ihanaa, kohta keitän kahvit ja laitan kynttilään tulen.
Tähän on synnyttävä. Ei tähän voi tottua.