klo 15:32 | 15.2.2015
Kouvolan sanomien nettisivulla oli juttua kuinka paljon kukin käyttää vaalikamppanjointiin. Summan keskiarvo oli 20 000 e
Kommentoin aihetta että kyseessä on monelle vuoden palkka.
Kirjoitus poistettii nopsaan. Virheenä oli myös se että kaikki puolueet ei olleet mukana. Eli tasapuolinen kohtelu puuttui.
Eihän tuosta puutu kuin Rkp, muut eduskuntapuolueet näyttävät olevan mukana. Mahtaako Kouvolassa olla edes ehdolla ruotsalaisen kansanpuolueen väkeä?
http://www.kouvolansanomat.fi/Online/2015/02/15/Kouvolalaiset%20vaalitaistoon%20varovaisilla%20budjeteilla/2015565/4
Vaikuttaako hurrien tulot parempaan panostukseen ja sitten suurempaan keskiarvoon. Minkälaiset siviilitulot mahtaa olla köyhimmällä kansanedustajalla? Ja paljonko satsasi kampanjaansa?
Jos olet itse suomenkielinen, niin miten sinua saa nimitellä?
Tietysti -sorrit- ei nyt sentään sonnit. Sorrit sopii oikein hyvin, kansa kun on sitä mieltä että aina valittaminen ja köyhien sortaminen on kohdallaan.
En tajua poiston aihetta aloittajan kuviossa. Tosin vuosiansio on matala. Jutta kertoi että 3000 e kuukaudessa on keskimääräinen, sanoi jopa hyväksi. Elikkä 36000 e vuositasolla.
Tosiasia kuitenkin on että 8-10 e tunnissa ei pääse edes tuohon 20 000 e vuosiansioon.
Molempien sukupuolten mediaaniansio oli Tilastokeskuksen mukaan 3 100 euroa. Miesten mediaaniansio oli 3 533 euroa ja naisten 2 748 euroa. Mediaani tarkoittaa keskimmäistä, kun luvut laitetaan suuruusjärjestykseen. (Oikotie.fi)