"Suomalaisten pihat kuin kaatopaikkoja" – katso kuvat!

klo 12:06 | 9.5.2015
Huvila ja Huussi -ohjelmasta tuttu suunnittelija Eva Wuite tyrmää suomalaiset pihat: "Surullista". Myös maailmalta löytyy esimerkkejä.Lue koko juttu
Huvila ja Huussi -ohjelmasta tuttu suunnittelija Eva Wuite tyrmää suomalaiset pihat: "Surullista". Myös maailmalta löytyy esimerkkejä.Lue koko juttu
Ladataan...
Sivut
Mistähän nuo autopihan kuvat ovat, huippuaarteita pihassa. Jos tuota sanoo kaatopaikaksi, niin on todella ammattitaidoton!!! Kauneua on katsojan silmäsää!
Maailmassa on tietty määrä kaaosta: Joko se on ihmisen elinympäristössä. Tai sitten hänen korviensa välissä.
Saattapi hyvin olla, että meillä suomalaisilla ja rouva Wuitella on hieman erilainen käsitys pihasta ja sen kauneudesta. En minäkään autonraatoja pihaani halua, mutta en välttämättä myöskään mallia Huvila ja huussi.
Yhdellä pihoista on selvästi käynnissä taloremontti: patja ja kalusteen osat tai siivous: sinisissä roskapusseissa on kasvinosia.
Upeat, vanhat autot pitäisi järjestää riviin, jos niille ei ole tilaa katon alla ja siivota piha muuten.
Ei nuo Itä-Saksan Trabantit ainakaan ruostu kun ovat kovalevystä(aaltopahvista)valmistettu :)
Mistähän maasta Wuite on kuvat ottanut? Liekö Hollannista :) talon ikkunat avautuvat keski-eurooppalaisittain, muratit kiipeilevät seinällä/muurilla, Trabantti seisoo pihalla, sinisiä jätesäkkejä joka paikassa, valkoisia muovisia kukkalaatikoita... Eivät ole ihan suomalaisen pihan elementtejä :)
Ihan samaa katselin, että ei kovin suomalaiselle näytä nuo kuvat... Onhan noita pihoja kaikenlaisia, mutta jotenkin jutun ajatus vesittyy, jos kuvat eivät ole Suomesta. *huoh*
Olisi kauhean kiva tietää, että miten sitä minimoisi kaatopaikkakustannukset, jos kaikki roina pitäisi aina olla siinä silmänräpäyksessä pois näkyvistä, se on 20 euroa joka kerta, kun viet jotain kaatopaikalle. Kun on pikkupiha ja pienet säilytystilat, niin väkisinkin sitä kerää peräkärryllisen tavaraa talon nurkkiin tyyliin vanhaa patjaa, vanhaa puutarhatuolia, vanhaa sitä ja tätä, ettei jätekustannukset kasva liikaa.Sama se on puutarhajätteellä ,keräät sitä ja maksat vähemmän tai sitten hiippailet yömyöhään ympäri kaupunkia etsimässä, mihin voisit ne viskata ja aina löytyy kyttääjiä joka puolelta.
Tämä rva Huussi ei taida edes tajuta, kuinka paljon töitä omakotitalossa lapsineen ja lemmikkeineen plus siihen palkkatyö päälle onkaan.
Parempi on ottaa rennosti, tehdä silloin, kun jaksaa ja yksi asia kerrallaan, siltikään ei kaikki ole tiptop koskaan eikä tarvitsekaan. Stressin hallinta on sitä, että on hyvä pitää balanssissa omat voimavarat suhteessa työmäärään, siitä syntyy hyvä elämä eikä jostain Vuoden piha -tittelin metsästämisestä.
Mä asun Varsinais-Suomessa ja meidän taloyhtiöön vaihdettiin ikkunat jo aikoja sitten ja siinäkin oli ikkunoita jotka sai normaalisti aukeamaan tai tuuletuksella ne aukesivat noin että ehkä sitten Varsinais-Suomikin on sitten Keski-Eurooppaa.
Yksikään kuvista ei ole Suomesta. Miksi käyttää Saksassa kuvattuja kuvia Suomea käsittelevässä artikkelissa?
Kyllä kaltaisesi naapuri olisi ainakin minulle suoranainen painajainen. Turha vedota johonkin stressin hallintaan, jos piha on kuin kaatopaikka.
Peräkärryllinen roinaa lojumassa nurkissa pitkin pihaa kertoo kyllä omistajastaan aika paljon. Minä soittaisin kunnan viranomaisille, tuollaista ei kenenkään tarvitse sietää, ainakaan kaava-alueella. Olen ihan supisuomalainen, ja noita ryysyrantoja näkee ihan liikaa, joskin tiedän kyllä, missäpäin Suomea enemmän. Kun ajaa Ruotsissa, pihat ovat siistejä, rakennukset hyvässä maalissa, ja näkee että ympäristöstä pidetään huolta.
Toisen kamala romu = on toisen rakennustarvike
joku on polttopuuta
auton rengas on varaosa ei jäte
metalli on menossa kierrätykseen
ne kamalat kukkaset ja puskat vasta rumia ovat
toiset pihasuunnittelijat vaan luulee tietävänsä kaiken vaikkei ymmärrä
esim. parkkpaikoista mitään
Pitää saada kukkia ja varaosarenkaita parkkipaikoille!
Tuollaisia sinisiä jätesäkkejä olen ostanut Saksassa, Suomessa en ole moisia koskaan nähnyt. Trabanteja löytyy entisen Itä-Saksan alueelta. Sinne suuntaan viittaavat myös ikkunat
Lasten leluja sikinsokin... Ei taida olla rouva (?) wuitella lapsia?
Miksi yleensäkään tämä hollantilainen Wuite on otetu suomalaiseen Huvila ja Huusi ohjelmaan suunnittelijaksi. En pitänyt hänen ylimelisestä asenteestaan ja suunnitelmatkin olivat ylimitoitettuja suomalaiseen makuun.
Tuo huussirouva voisi tehdä syväanalyysiä omasta Ajattelumaailmastaan, nimittäin jatkuva siivoaminen ja paikkojen järjestely voi kertoa myös siitä, että psyykkinen vointi on huono, silloin ihminen yrittää pitää ulkoiset asiat hallinnassa lue: meikkifeikki pitää olla vimpan päälle kunnossa ettei vaan kukaan huomaa sisäistä kaaosta.
Sellainen rento meininki, siivotaan kun ehditään ja jos ei ehditä, niin antaa olla kertoo siitä, että ihminen pystyy elämään ulkoisen epäjärjestyksen kanssa välillä ihan mukavaa ja leppoisaa elämää, ei tarvitse jatkuvasti otsasuonet pullistuneena tarkkailla omaa ja varsinkaan muiden elämää.
Maaseudulta löytyy kai enemmän hoidettuja pihoja, mutta näitä romujen kaatopaikkojakin on. Joskus näkee sellaisia hirvityksiä, että ihmettelee minkälainen ihminen siellä elelee. Saahan siitä jo mielihyvää ja on ilo silmälle, kun katselee pihaa jota vaalitaan ja hoidetaan. Itse ihailen pihasuunnittelijan töitä, hienoja ei siitä mihinkään pääse, osaa ammattinsa. Mutta jokainen elää tavallaa, vaikka sotkun keskellä.
Olen joskus ollut automatkalla Ruotsissa ja Norjassa, yhtään sotkuista pihaa en kuukauden matkallani nähnyt. Joka puolella oli siistiä, pihat hyvin hoidettu, kertoneeko kansanluonteesta. Palattuamme kotimaan puolelle alkoi heti huomata roskaisuuden ja sotkun. Kieltämättä meilläkin enemmistö pihoista on hoidettuja.
voih Eva, ostetttiin viimekesänä -70 rakennettu talo, kyllä se meidänkin piha on tällähetkellä ihan "vaiheessa", talo kaivetaan auki ja laitetaan salaojitus, vanhaa autotallikatosta/varastoa puretaan, uusi hirsisauna ja palju nököttää melkein keskellä pihaa odottaen kuljetusta mökille, pensaita ja perennoja on "valeessa" siellä täällä minne ei kaivuri mene, 40vvuotiaat hoitamattomat pensasaidat leikattu ja odottaa lavaa ja pikkukaivuria mikä nostaa ne kamalat juurakot veks, vanha puputalo on "puutarhakalujen" varastona, purkulavatäynnä ja vieressä uusi roinakasa odottamassa....mutta kun tämä kesä aherretaan pikkuhiljaa niin eiköhän ensikesänä jo näytä vähän paremmalta ja yks juttu, meillä ei ole huushollissa"munia", kaikki tehdään naisvoimin, me neljä pakertajaa, moottorisaha laulaa, rälläkällä betonia, niin ja talon mätä sisäsauna ja pesuhuone on purettu ja kuivamassa, eniten oli hommaa piikata betoni ja purkaa vanha lattialämmitys ja roinakasa on ulkona kasassa odottamassa kans sitä lavaa...onneksi meidän kadun naapurit tietää tämän homman ja ovat olleet mm.pensasaitojen alasajossa mukana auttamassa...tietysti vieraan, tietämättömän silmään pistää mokoma sekamelska, niin juu kun ikkunat vaihdettiin niin "porukat" ei ole vieläkään hakeneet vanhoja pois, poliisilla jo uhattiin niin ja vanhat ulko-ovet karmeineen odottaa hakijaa tossa portin pielessä..huhhhuuuu
Sivut