"Halpaa ylellisyyttä" – taksi tulee omaa autoa halvemmaksi

klo 13:07 | 22.8.2015
Monilla on nuiva asenne taksin käyttöön, aivan kuin se olisi tuhlausta. Helsinkiläinen sihteeri Minna Launonen on toista mieltä. ET-lehti jututti naisen ja selvitti menopelien kustannukset.Lue koko juttu
Jaa että kympin maksaa taksikyyti. Kuinkahan lyhyttä matkaa Minna ajelee?
Kympillä ei tosiaan pitkää matkaa pääse, mutta esim 20e pääsee jo aika pitkälle. Suomessa kaikki on kallista, verot ja kustannukdet kovia niin turha odottaa että taksimatkat ovat vitosen luokkaa. Missä muussa toimialassa saat jouluaattoyönä päivystävän kotipihaasi 9euron hinnalla? Tuskin "pitsataksikaan" liikahtaa tuolla hinnalla.
Lueskelin tuolta toisaalta että 5 km matka maksaa jo yli 14 euroa, pieniä matkoja todella ajellaan jos hinta on 10 euroa. Olin joulukuussa lomailemassa ja siellä kohdemaassa 20 km maksoi alle 5 euroa, kannatti käyttää taksia eikä kävellä kuumuudessa pitkiä matkoja.
Mene sinne kohdemaahas ja pysy siellä...
Kouvolassa Rehtorille vuokrattiin noin 120 000 e mersu. Kansalaiset hermostui joten sopimus purettiin. Kulut ja korvaukset lähes 50 000 e
Summalla olisi saanut monta asiallista autoa.
Eräät valtiot on ihmisystävällisiä. Harmi ettei Suomi koskaan.