Tiesitkö? Kivut kuriin itse tehdyllä lääkejuomalla

klo 5:15 | 11.1.2016
Lihas- ja nivelsäryistä voi päästä eroon tervehdyttävällä inkivääri-kurkumajuomalla.Lue koko juttu
Lihas- ja nivelsäryistä voi päästä eroon tervehdyttävällä inkivääri-kurkumajuomalla.Lue koko juttu
Ladataan...
Lääkejuomaan voi lisätä kanelia sekä mustaa teetä sekä maun että tehokkuuden vuoksi. Kaneli normalisoi verensokeria, siis auttaa lieventämään tulehdusta. Tee puolestaan on täynnä antioksidantteja, ja se antaa makua, juomahan on aika voimakasta!
Helppoa olisi, jos kivut jollakin juomalla selätettäisiin. No, hyvä jos edes jollekin tuosta on apua.
Rohkenen epäillä. En kuitenkaan aio juoman tehoa kokeilla.
Loistavaa!!!Kannattee kokeilla :) Ei kannate tyrmätä jos ei ole edes kokeillut...
Minä kokeilen, kävin hallista ostamassa ainekset. Se mikä tässä on minusta ja minulle huvittavaa..en tiennyt että kurkuma on tuolainen juuren näköinen ruskea pötkylä. Luulin, että sitä täällä saa vain maustejauheena.
On sellaiset kivut, että, jos jostain tulee apua, edes vähän, niin hyvä.
Olin ohjeessa lukevanani, että niitä osia tulisi tunti keitetän, sitä en ymmärrä, enkä aio niin tehdä. Yrttikauppias neuvoi.. paloitella ja kiehuvaa vettä päälle ja varttitunti antaa hautua. Jännää, katsotaan teohoaako ja kuinka kauan juomaa täytyy kyttää ennenkuin huomaa vaikutuksen, jos vaikuttaa.
Sitten mietin vielä, että onko nuo ainekset kertakyttöisiä..koska maistoin vettynyttä inkivääri ja se oli vielä tosi kirpakkaa.
Kun se keittoaika on noin pitkä, mietin, jos niistä aineksista sitten vasta irtoaisi jotakin parantavaa?
vai onko tuo keittoaika vain ajateltu kärsivllisyyden kasvattamiseksi?
Kun se keittoaika on noin pitkä, mietin, jos niistä aineksista sitten vasta irtoaisi jotakin parantavaa?
vai onko tuo keittoaika vain ajateltu kärsivllisyyden kasvattamiseksi?
Tosin kanelista löysin googlettamalla tällaisen tiedon: "Suurin osa Suomessa myytävästä kanelista sisältää maksa-toksista kumariinia." Pitäisi siis valita sellainen kaneli, josta tietää ettei siinä tuota myrkyllistä kumariinia ole.
Voisiko tuohon keittoaikakysymykseen saada vastauksen, vavistuksen. ONKO KEITTOAIKA TODELLA I-2 TUNTIA...vai minuuutia? Valone kysyy?
Vastausta ei vain kuulu..jos on eredys voi sen korjata, jos on totuus voi sen vavistaa...kiitos.
Itse oon vain kiehauttanut,noin minuutti.