Kesähitti, osa 2: Pieni jääkausi synnytti suvivirren

klo 12:00 | 11.6.2016
ET-lehti muistelee 15 päivän ajan menneiden kesien hittejä. Tänään on vuorossa Suomen kiistellyin kesälaulu, jolla on karmaiseva historia.Lue koko juttu
ET-lehti muistelee 15 päivän ajan menneiden kesien hittejä. Tänään on vuorossa Suomen kiistellyin kesälaulu, jolla on karmaiseva historia.Lue koko juttu
Ladataan...
Ehdottomasti puolustaa,suvivirsi on klassikko,joka ei vanhene koskaan.
Suvivirttä on laulettu kouluissa niin kauan että se on jo traditio. Itselleni se on aina ollut inhokki. Vaikka se kouluaikoina edusti kesälomaa ja vapautta niin itse laulu ei minua innostanut. Moninainen on ihmisen mieli.
Ehdottomasti suvivirsi kuuluu suomalaiseen kesään. Se on mielestäni enämpi "kiitosvirsi" siitä kaikesta hyvästä ja kauniista jota kesäinen luontomme meille joka vuosi tarjoaa. Kun liikkuu kesäisessä luonnossa tulee tuon virren sanat mieleen automaattisesti ja taidanpa myös tilaisuuden tullen laulella sitä kulkiessani suloisessa suvimaisemissa.