Tuolla hakutoiminnalla en löytänyt ko aiheesta avausta.

Joskus on tullut hieman seurattua ruoka ja hygienituotteiden kulutusta. Kaksi henkeä ja
menot jotain luokkaa 300-400 euroa/kuukausi. Ei eineksiä, ruoka tehdään alusta loppuun
itse. Sienet ja puolukat itse kerättyjä, samoin kesän aikana tulee syödyksi paljon itse-
pyydettyä kalaa.
Kyllähän tuota kuukausibudjettia tietenkin pystyisi pienentämäänkin, mutta mitäpä sitä
"nuukailemaan".
Lisäksi tulee muutama reissu syötyä ulkona tai laivalla - se on toinen juttu.
Mitenkä muilla?

Kommentit (5)

Kyllä tuo varmaan on aika normaali ja keskitasoa oleva kulutus.
Itselläni yhden hengen taloudessa menee n. 150euroa.
Uskoisin kuitenkin, että yhden hengen taloudessa on helpompi säännöstellä menoja.
Pidän myös joskus "niukan ruoan viikkoja" ettei pääse painoa kertymään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kesän ja syksyn ruokamenot lienevät meillä mökillä ollessa noin 200 euroa kuussa.
Tulee vähän ostettua lihaa, kun ilmaista kalaa on saatavilla. Varmaan talvella se on siinä
300 €.

Täällä on jo keskustelu ruokamenoista!
Katsottehan tarkemmin aihelistaa, että ei tule
monta eri palstaa samasta aiheesta.

Suosituimmat

Uusimmat

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Uusimmat

Suosituimmat