Vanhoillislestadiolaisessa perheessä kasvanut Ulla tuli raskaaksi 13-vuotiaana: ”Olen antanut anteeksi lähes kaikille”

klo 17:02 | 20.8.2018
Ulla Linjama-Lehtinen, 65, ei ehtinyt olla lapsi eikä nuori. Hevoset ovat auttaneet häntä löytämään kadotetun lapsen itsessään.Lue koko juttu
Hienoa Ulla
Tiedän että olet upea ihminen.
Olit äitinä meille kurittomille tytöillekansanopistossa.
Vaikka itse olit saman ikäinen.
Tiedän miten paljon hevoset saavat aikaan ihmisen elämässä.
Olen itse kokenut sen
Kaikki muutkin eläimet myös.
Kiitos Ulla.
Voi että mikä tarina. Hienoa Ulla että olet jaksanut näin kovan tien kulkeneena. OIet tosi hieno esimerkki monelle muulle jotka saattavat miettiä että elämä on raskasta tai vaikeaa. Hienoa että olet osannut myös antaa anteeksi, niin Jumalakin meille kaikille antaa!
Vautsi oikein kylmät väreet tulee kun luin jutun vielä toisen kerran!
Miu mau!
Kiitos, onpa hauskaa kuulla jostakusta joka on tuntenut minut kauan sitten.
En ymmärrä miksi vanholislestadiolaisuus on nostettu otsikossa isosti esiin kun se ei käytännössä juttuun juuri mitenkään vaikuttanut. Ja mainittiin alussa ehkä kerran. Yritetään vain saada huomiota juttuun ja itse tarinan päähenkilö jää varjoon. Huonoa journalismia, kun itse tarina on hyvä mutta otsikko pilaa kaiken.
Juurikin vanholislestadiolaisuus oli kaiken masennuksen syynä. Alku ja juuri. Ilman sitä olisi tuskin olisi tullut raskaaksi ja väheksytyksi.
Haastatellun iästä laskien tuo kaikki on tapahtunut 52 vuotta sitten. Vuosiluku kirjoitettiin silloin 1968. Paljon on yhteiskunta ja ihmisten asenteet muuttuneet sen jälkeen. Tuossahan on selkeä lapsen hyväksikäyttö ja raiskaus tapahtunut . Lieneeköhän silloin ymmärretty tuota rikospuolta ollenkaan. Omassa nuoruudessani 1970- ja 1980-luvuilla oli tavallista että ammattikoululaiset ottivat Corollansa kyytiin pikkutyttöjä, juuri tuonkin ikäisiä. Uskovainen kotiväki varoitteli kovasti, ettei näihin autoihin kannattanut mennä kun siellä juotiin kaljaa ja kuunneltiin huonoa musiikkia. Myöhemmin olen ymmärtänyt, että isommat riskit ehkä olivat vielä jossakin muussa asiassa. Sen verran on asenteet onneksi muuttunut, että nykyään ei varmasti 18-vuotias kyyditä 13-vuotiasta. Ei valtaväestön parissa ja vielä vähemmän vanhoillislestadiolaisuudessa. Tietysti vieläkin on erilaisia perheitä. Joissakin pystytään lapsia tukemaan vaikeissa tilanteissa ja joissakin ei. Näin on yhtä lailla vanhoilislestadiolaisissa perheissä kuin muissa. Kaikkea hyvää päähenkilölle. Upeaa, että hän on saanut elämänsä hyväksi.
Saiko isä koskaan tietää olevansa isä? Ja oliko hänkin vanhollislestadiolaisesta perheestä? Mitä ajattelee 52-vuotias tytär tästä? Tietääkö hän?
Minua kiinnostaisi tietää onko Ulla vielä vanhollislestadiolainen itse kuitenkin? Ja tietääkö lapsen isä?
Outo kommentti. Eiköhän Ullan ja tämän miehen leikit loppuneet siihen, kun raskaus paljastui, eikä sellainen tapaus tuollaisessa yhteisössä salassa pysy. Varsinkin kun hänet erotettiin koulusta.
Oli lienee tärkeä kertoa, että kyseessä oli lestadiolainen perhe. Muilla ei liene ole vastaavia kokemuksia???
Kuinka Ulla pääsi yliopistoon vaikkei lukio/peruskoulu suoritettuna?
Sosionomitutkinto on ammattikorkeakoulututkinto, sen myötä on hakukelpoinen yliopistoon. Myös avoimen yliopiston opinnot mahdollistavat haun.
Jutussa kerrotaan, että Ulla suoritti työn ohessa keskikoulua (keskikoulun?) sekä yliopistoon päästyään ensimmäisenä vuotena muiden opintojen ohella lukion opintoja vastaavat oppimäärät. Pääsykokeessa onnistuminen on ratkaissut, ei ylioppilastutkinto.
Nykyään on monta tietä opinnoissa. Puuttuva ylioppilaslakki ei ole este edetä akateemisella uralla.
Ullan nuoruudessa lienee ollut hankalampaa. Hän on ollut ihailtavan sitkeä.
"Sosionomitutkinto on ammattikorkeakoulututkinto, sen myötä on hakukelpoinen yliopistoon. Myös avoimen yliopiston opinnot mahdollistavat haun."
Siihen maailman aikaan sosionomi oli yliopisto/korkeakoulututkinto. AMK:sta ei silloin ollut mitään tietoa. Ja yliopistoon saattoi päästä jopa kansa-/kansalaiskoulu, ammattikoulu taustallakin., jos oli riiittävän lahjakas.