Timo Soini sai kutsun Obaman rukousaamiaiselle
Timo Soini sai kutsun Obaman rukousaamiaiselle
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini on saanut kutsun Yhdysvaltain presidentti Barack Obaman isännöimälle kansalliselle rukousaamiaiselle. Soini kertoo asiasta blogissaan.
Rukousaamiainen järjestetään Washingtonissa 6. helmikuuta. Tilaisuus huipentuu Obaman puheeseen. Presidentti Obama isännöi tänä vuonna 61. kertaa järjestettävää rukousaamiaistilaisuutta.
Rukousaamiaisen tarkoitus on tarjota poliittiselle, sosiaaliselle ja liike-elämän eliitille mahdollisuus verkostoitumiseen ja mielipiteiden vaihtoon. Sen järjestää konservatiivinen kristillinen järjestö The Fellowship Foundation. Osallistujia on yleensä ollut noin 3 500 yli 100 eri maasta.
Soini kertoo IS:lle lähtevänsä Washingtoniin hyvillä mielin.
- Se on merkittävä tapahtuma ja siellä on paljon mielenkiintoista sakkia ja paljon tuttuja. Ei siellä aika pitkäksi käy, voi saada jotain uutta ideaakin.
Soini kertoo osanneensa odottaa kutsua jo jonkun aikaa. Aiemmin rukousaamiaiselle ovat Suomesta osallistuneet muun muassa sisäministeri Päivi Räsänen (kd) sekä europarlamentaarikot Eija-Riitta Korhola (kok) ja Sari Essayah (kd).
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288645964989.html
Hienoa, että on valinneet, edes yhden järkevän politiikon tuohon tilaisuuteen.
Sivut
Persut jyrää... jees!
"Rukousaamiaisen tarkoitus on tarjota poliittiselle, sosiaaliselle ja liike-elämän eliitille mahdollisuus verkostoitumiseen ja mielipiteiden vaihtoon."
Tämän jälkeen persujen on vaikeaa haukkua "eliittiä"!
Ovatko Päivi Räsänen (kd) ja Sari Essayah (kd) liike-elämän eliittiä?
Kutsujen järjestäjä on konservatiivinen yhteisö. Soini, Räsänen ja Essayah ovat oikeistolaisia ja jyrkkiä konservatiiveja amerikkalaisen oikeiston makuun.
Obamaa en ole laskenut aiemmin konservatiivien joukkoon. Se tässä ihmetyttääkin, ei Soini saama kutsu eliitin pöytään.
Persut ovat metelöineet Bilderberg-kokouksista, joissa "eliitti" verkostoituu ja vaihtaa mielipiteitä.
Herätkää, salaliittoteoreetikot! Nyt Soinikin on kutsuttu punomaan juonia.
Tämäpä yllättävää, eipä ole moni Suomalainen tuota kutsua vielä saanut, ne on eri ihmiset kun sinne pääsee.
Ei mutta poliitisen eliitin on ainakin Räsänen ( Ministeri )
Siellä on tuhansia ihmisiä mukana eikä yksi persu merkkaa mitään. Mainittu Persuhan on katolilainen, siltä pohjalta sai varmaan kutsun.
On siellä ollut myös eräs tuttavani, fiksu nainen, nykyinen EU-parlamentaarikko eli ei tuo mitään niin kovin erikoista ole.
Toivottavasti salissa on tukevat penkit ettei tuoli hajoa alta!! Toivottavsti edes älyää pitää suuren suunsa kiinni.....
Nuo kaikki ovat kristittyjä eli uskovaisia ihmisiä. Ei sinne juurikaan ketään ministerinä kutsuta sentään. Onko Räsänenkin joku elitistinen hahmo, en tiennytkään? Mielestäni on kansanedustaja ja puolueensa pj.
Miksiköhän pitää Timo Soinista noin halveksivasti kirjoittaa.Jokainen meistä on näköisensä.
En lukeudu minkään puolueen kannattajaksi.
Lääkäri koulutukseltaan. Ei ainakaan voida laskea tavalliseen duunari-kastiin. Lääkäreillä on korkea status.
Jos duunarin kakara kouluttautuu lääkäriksi, tuleeko hänestä elittiä? Saatanan tyhmää sosiaalikaunaa ja alemmuudentuntoa.
Päivi Räsänen on istuvan hallituksen sisäasiainministeri
Päivi Maria Räsänen (o.s. Kuvaja; s. 19. joulukuuta 1959 Sonkajärvi) on suomalainen poliitikko, lääkäri ja kirjailija. Hän on Suomen kristillisdemokraattien puheenjohtaja, kansanedustaja ja sisäasiainministeri. Räsänen on ollut eduskunnassa Hämeen vaalipiiristä vuoden 1995 vaaleista alkaen. Hän sai vuoden 2011 eduskuntavaaleissa 6995 ääntä
Räsänen on ollut Riihimäen kaupunginvaltuutettu vuodesta 1993, kristillisdemokraattien puheenjohtaja vuodesta 2004 ja sisäasiainministeri vuodesta 2011.
Otsikoinnissa on virhe. Kyse ei ole kutsusta tapaamaan Obamaa. Eihän kukaan väittänyt, että Obama kutsui Niinistön tapaamaan itseään Tukholmaan, kun viime vuonna Obama vieraili Pohjoismaissa ja tapasi valtionjohtajia siellä.
Rukousaamiainen on vuosittainen tapahtuma. Viime vuonna kutsun saivat nämä suomalaiset:
http://raumalainen.fi/jutut/rauma-ja-alue/juttu-raumalaiskansanedustaja-...
Ei siitä pidetty mitään kansallista meteliä silloin. Obama osallistui ja puhui, ei isännöinyt tai valinnut osallistujia.
Nytkään Soini ei ole Obaman valittu, jäitä hattuun.
Ei ihan joka jeppe saakkaan kutsua Ameriikan pressan pippaloihin!
-Eikä tainnut saada jeppe nytkään kuin kutsun hihhuli-uskovaisten epämää-
räiseen konttauskokoontumiseen! Usassa tän lajin höpöttäjiä riittää.Siellä
on jopa dollari jumalalla siunattu.Tähän porukkaan Soini sopii oivallisesti :)
Luetun ymmärtäminen ei taida olla perussuomalaisten taitoja. Soini ei pääse Valkoisen taloon eikä Obaman kekkereihin, mutta kannattaa ottaa ilo irti siitäkin, että puolueen puheenjohtaja pääsee aamukahville samaan huoneeseen suuren konservatiivijoukon kanssa. Pois lukien demokraatti Obama, joka saattaa puhua tilaisuudessa.
Kannattaisi lukea muutakin kuin Iltalehden otsikot.
Keitähän muita suomalaisia on kutsuttu? Viime vuonna KD:llä oli vahva edustus lisättynä yhdellä kokoomusmepillä.
Äänestän Perussuomalaisia!
Hienoa Timolle suuri kunnia päästä tuollaiseen seremoniaan!
Kukahan mahtaa olla seuraava suuri Suomalainen joka saa ko. kutsun, ehkä Paavo Väyrynen.
Tai Jutta Urpilainen.
Jutta kun kouraisee Obamaa se on kauhusta kankeena!
Niinpä. Huhutaanhan että miehellä olisi avioliittokriisi. Tykkää varmaan blondeista, olihan hänellä niin hauskaa erään blondi-poliitikon kanssa Mandelan muistotilaisuudessa.
Juttis kun vielä laittais verkkosukat, niin avot.
Sivut