Onko unelmamatkasi vielä toteutumatta? Helsingin Messukeskuksesta voi kerätä ideoita ja inspiraatiota.
Pohjois-Euroopan suurin matkailualan tapahtuma tuo Helsingin Messukeskukseen tänä vuonna vain vähän uutuuksia. Onneksi vanhat messututut ovat kehittäneet kiinnostavia uusia jekkuja. Poimimme tarjonnasta parhaat palat.
Mitä uutta?
Kirgisia. Tervetuloa ensivisiitille Helsingin matkamessuille, Kirgisia! Silkkitien varteen sijoittuva hiomaton timantti avautuu matkailulle. Valtteina kiehtova kulttuuri ja vuoristomaisemat. Osasto 7 B 56.
Tatarstan. Volgan varrella sijaitsee matkailijoiden enemmistölle vielä täysin tuntematon neljän miljoonan asukkaan maa, joka esittäytyy nyt ensi kertaa Helsingissä. Rohkean seikkailijan valinta. 6 C 121.
Robotit. Ensiesiintyminen Euroopassa! Lapset ja lapsenmieliset innostunevat Murata Cheerleaders -roboteista. Ne tanssivat Japanin osaston 7 F 70 lähistöllä 21. ja 22. tammikuuta kello 11, 13, 15 ja 17.
Robotit ensi kertaa Euroopassa!
Vinkit Amerikan mantereelle
Minnesota. Minnesota on suomalaisten tärkeimpiä muuttoalueita Yhdysvalloissa. Seutu tarjoaa ulkoilua, taidetta ja romantiikkaa. Mukana messuilla myös Mall of America -ostosparatiisi. 7 C 61.
Wellington-hotelli. Harva hotelli on ehtinyt toimia 113 vuotta ainakaan New Yorkin Manhattanilla. Kohtuuhintaista eleganssia, vieressä Broadway ja MoMa. Mukava tutustua messuilla hotelliinkin. 7 C 61.
Meksiko. Tuore James Bond -elokuva toi vetoapua Meksikon matkailulle: Kuolleiden päivän juhla kuvattiin niin komeasti. Jos haluat ajoittaa matkasi juhlan aikaan, se on 1.–2. marraskuuta. 7 E 41.
James Bond innostaa matkalle.
Karibian saaret kutsuvat
Kuuba. Kuuba on yksi niistä maista, joiden matkailuedustus Pohjoismaissa hoidetaan Tukholmasta. Saari on vielä aito oma itsensä. Myös nettisivu palvelee hyvin: vivacuba.se. 7 D 49.
Jamaika. Korallirantoja, reggaerytmejä ja huikean rehevää, värikästä kulttuuria voi kokea Karibian saarista afrikkalaisimmalla. Jännä nähdä, mitä maa tuo messuosaston vetonaulaksi. 7 G 49.
Bahama. Jopa pääkaupunki Nassau mainostaa olevansa paratiisi, emmekä pane hanttiin: sää suosii ja ihmiset ovat ystävällisiä. Merirosvo Mustapartakin valitsi Nassaun piilokseen. 7 G 47.
Merirosvo Mustaparran valinta!
Matka 2016 -messut järjestetään Helsingissä 21.-24. tammikuuta. ET Matkaopas -lehden osasto on 6 K 99.