
Asikkalalainen Asta Stolt, 59, leipoi mummon kanssa maailman parasta ruisleipää. Nuorena häntä kiinnostivat moottoripyörät, mutta mikä on ollut suhde ulkonäköön?
”Minulla oli ihana äiti, mutta hän oli töissä, kun olin pieni, joten vietin paljon aikaa Eeva-mummon kanssa. Olin mummon tyttö. Kun olin viisivuotias, minusta sanottiin, että olen ihan mummon näköinenkin! Leivoimme yhdessä maailman parasta ruisleipää, ja muutenkin mummo opasti meitä lapsenlapsia kodin töihin.
"Parasta naiseudessa on ollut äitiys, lapset ja lapsenlapset."
Kun lapseni olivat pieniä, elämä oli kiireistä: rakennettiin taloa, tehtiin töitä. Lapsenlapsia näkee harvemmin, ja silloin heille osaa antaa aikaa, keskittyy vain heihin. Menemme yhdessä rantaan, käymme leikkipuistoissa.
Olin pienenä poikatyttö, en kiinnittänyt kovin paljon huomiota ulkonäkööni. Nuorena olin kiinnostunut moottoripyöristä ja haaveilin pitkään omasta. 50-vuotiaana hankin itselleni Yamaha Virago 535:n ja ajelin sillä muutaman vuoden. Vauhdin tunne oli mahtava.
Haaveita pitää aina olla. Nyt mielessä siintää matka Pohjois-Amerikkaan.”
Asta osallistui Ihana nainen -kuvauselämykseen ja oli mukana ET:n Ihana nainen -valokuvanäyttelyssä Sanomatalossa toukokuussa. Katso tästä upeat näyttelykuvat ennen ja jälkeen muutoksen!