Tällä viikolla Yleltä irtisanoutunut urheilutoimittaja Kaj Kunnas kasvoi jo lapsesta asti urheiluselostajaksi. Se on vaatinut hyvää muistia, kielitaitoa ja ymmärtävän vaimon.
Urheiluselostaja Kaj Kunnas on irtisanoutunut Yleltä perhesyistä. Hänen vaimonsa sairastaa rintasyöpää. Kunnas ehti työskennellä Ylellä 27 vuotta. Asiasta kertoi ensimmäisenä Iltalehti.
Kaj Kunnas kertoi ET-lehdelle työstään ja elämästään vuonna 2016.
Mitä yhteistä on Salpausselän kisoilla, nuorten jääkiekon MM-otteluilla tai Monteralin olympialaisilla 1976? Kaikki ne Kaj Kunnas on selostanut. Tosin Montrealin vain vanhemmilleen lapsuudenkodin olohuoneessa Karkkilassa.
– Vanhempani varmaan ajattelivat, kun siinä television edessä sopotin, että onkohan tuolla jokin ruuvi löysällä, mutta antoivat jatkaa. Rakastin jo lapsena ihan valtavasti urheilua, Kunnas hymähtää.
Ennen varsinaista urheiluselostajan ammattia Kunnas ehti silti opiskella ihan muuta, englantilaista filologiaa, mutta kun hän vastavalmistuneena näki Ylen ruotsinkielisen urheilutoimituksen työpaikkailmoituksen, se oli siinä.
– Selostin ensimmäisen urheiluselostuksen Simo Sappisen muistokisoista 1989. Sen kesto oli 3.20. Muistan sen edelleen hyvin, sillä kuuntelen sen säännöllisesti uudelleen, ihan opetusmielessä. Niin huono en ole koskaan enää ollut, joten jotain kehitystä on sentään tapahtunut!
Sienimetsään ilman urheilutuloksia
Kaj Kunnas istuu Ylen Jälkihiki-ohjelman kulisseissa. Tänään ei ole ohjelman kuvauspäivä, joten vain muutama lamppu valaisee toimittajan olemusta.
Kunnas myöntää olevansa vähän väsynyt. Takana on työntäyteinen talvikisa-aika, viimeisimpänä Salpausselän kisat.
– Kisoissa töitä tehdään kelloon katsomatta, ja yöunet tuppaavat jäämään vähäisiksi.
Tosin töitä Kunnas tekee muutenkin ilman kellokorttimeininkiä. Hän vain ei miellä sitä työnteoksi. Iltaisin hän kyttää vielä ennen nukkumaanmenoa viimeiset urheilutulokset, aamuisin heti herättyään ensimmäiset uutiset.
Olen työnarkomaani, mutta onneksi minulla on ymmärtäväinen vaimo. Ihan vakavasti, aina välillä vieläkin hämmästelen, että saan tästä intohimostani palkkaakin.
Miten 52-vuotias Kunnas sitten pitää itsensä fyysisesti vireessä?
– Matkustelemalla, sienestämällä ja innostumalla kaikesta uudesta. Olen sitä mieltä, että elämä on hyvää, kun aamulla on kiva herätä. Yleensä on. En märehdi ikävissä, vaan suuntaan kiinnostukseni positiivisiin juttuihin, mies toteaa.
Mutta silti vaikkapa pitkän matsin selostamisen jälkeen Kunnaskin on ihan rättipuhki. Se on aina pienoinen urheilusuoritus, erityisesti tietysti aivoille ja äänihuulille.
"Jos ääni on oikein tukossa, kulautan ennen selostusta pienen calvados-hömsyn, niin kyllä se yleensä siitä."
Urheiluselostaminen on kuitenkin niin palkitsevaa, että se peittoaa väsymyksen. Kun Kunnas laittaa luurit päähänsä ja alkaa selostaa, kaikki muu kuin selostettava häviää ympäriltä.
Kunnas myöntää siis olevansa unelma-ammatissa, mutta jos hän saisi elää toisen elämän, hän haluaisi olla näyttelijä.
– Vaimo onkin joskus epäillyt, että olen narsisti, joten tykkään olla esillä, Kunnas nauraa.
Kotisohvien palkanmaksajat
Kaj Kunnas on työskennellyt Ylen urheilutoimittajana lähes 30 vuotta. Suomeksi hän on selostanut tosin vasta muutamia vuosia. Ne vuodet ovat tuonneet hänet ihan uudella tavalla julkiseksi henkilöksi. Palautetta tulee välillä paljon ja se on Kunnaksen mielestä hyvä juttu.
– Kyllä se niin on, että katsoja ja kuuntelija on mulle pomoja, nehän maksaa mun palkkanikin, Kunnas hymähtää.
Ei hän tietysti pysty vastamaan jokaiseen soittoon tai viestiin. Mutta usein pyrkii, sillä se on yksinkertaisesti nastaa.
– Enhän mä tyhjyyteen hölise selostuksiani, niillä on aina vastaanottaja.
Tyyli ei tule muuttumaan
Mutta entä kaikki se negatiivinen palaute, jota värikäs selostaja on myös saanut niin paljon, että siitä on uutisoitukin?
– Tottakai, kun tulee viestejä, joissa vaikka uhataan vaimoani, niin se tuntuu jo sairaalta, järjettömältä ja pelottavalta. Silti positiivisia viestejä tulee niin paljon enemmän kuin negatiivisia, että olen päättänyt iloita kivoista. Ja tietysti oppia jotain järkevästä ja rakentavasta kritiikistä, vaikka tyyliäni en muuta, sillä olen tällainen.
Tällaisella Kunnas tarkoittaa sitä, kuinka hän innostuu ja improvisoi. Hän toteaa olevansa lähetysten ohjaajien painajainen, sillä hän ei koskaan mieti juontojaan tai haastattelujaan liian valmiiksi. Suorissa lähetyksissä hän haluaa yllättää niin itsensä kuin haastateltavansakin.
– Viimeksi tuli oikein kunnolla palautetta siitä, että jääkiekon nuorten MM-kisoissa pidättelin tasavallan presidenttiä suorassa haastattelussa. Usein tilanteet näyttävät vähän toisilta televisioruudussa kuin ne oikeasti ovat, lähinnä presidentti oli huolissaan, että olemme pelaajien tiellä, Kunnas hymähtää.
Jääkiekko on lajeista se, joka herättää kuulijoissakin usein eniten tunteita. Sen selostamista myös Kunnas rakastaa ehkä kaikkein eniten.
"En pidä väkivallasta, mutta jokin jääkiekon brutaaliudessa kiehtoo."
– Kuten vanha opettajani sanoi kerran ensi kertaa lätkämatsissa ollessaan, siinä voi melkein kuulla luiden katkeilevan.
No, nyt päivien pidetessä talvilajeista aletaan siirtyä hiljalleen vihreämmille kentille. Kesällä on edessä olympialaiset, tosin selostajavalinnat Rioon ovat vielä Yleisradiossa auki.
– Totta kai lähden, jos kutsu käy. Olen kokenut tässä työssä lähes kaiken, mutta olympiakullan selostaminen on vielä kokematta.
Artikkeli on julkaistu ET-lehdessä vuonna 2016.