Oletko sinä tyytyväinen seksielämääsi? Yhä useampi ikäihminen on tyytyväinen; suhteellisen vilkas seksielämä on vielä jopa 90-vuotiailla.
Senioreiden seksielämä on kohentunut huomattavasti 1970-luvulta. Näin todetaan Ruotsissa tehdyssä laajassa seurantatutkimuksessa.
2010-luvun ikäihmiset nauttivat seksuaalisuudestaan aiempia sukupolvia enemmän ja ovat selvästi aktiivisempia seksin harrastajia. 70-vuotiaiden seksuaalinen aktiivisuus on noussut jopa 20 prosenttia 1970-luvulta lähtien.
Mutta seniorit eivät ole lisänneet pelkästään seksin määrää, vaan myös laatua.
62 prosenttia yli 70-vuotiaista naisista on tyytyväisiä seksielämäänsä. Miehillä sama luku on jopa korkeampi, 72 prosenttia. 1970-luvulla vastaavat numerot olivat naisten osalta 41 prosenttia ja miesten 58 prosenttia.
Sahlgrenska akatemian tohtorin, Nils Beckmanin väitöskirja paljastaa, että jopa 90-vuotiaat kokevat seksuaalisia tuntemuksia.
Vieläpä puolet 97-vuotiaistakin suhtautuu seksiin myönteisesti. Heistä kovin moni kuitenkin harmittelee, että heillä ei ole mahdollisuutta jakaa halujaan ja läheisyyden kaipuuta toisen ihmisen kanssa.