Joudutko pihistelemään kauppalaskussasi? Mietitkö, mistä voisi karsia? ET-lehden lukijat ihmettelevät, mistä vielä voi kulutusta kiristää.

On aivan järkyttävää, että vuonna 2015 vanhus joutuu miettimään, että ostaako kaksi rullaa vessapaperia vai kilon perunoita.

Näin avattiin kuuma, uusi keskusteluketju etlehti.fissä.

Vessapaperia vai kilo perunoita -ketjussa pohditaan, miksi mummo joutuu tyytymään 750 euroon kuukaudessa ja mihin se raha riittää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Sinänsä kahden euron wc-rullapaketti ei kuulostaa suurelta, mutta vuodessa sekin tekee kohtalaisen laskun.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

– 2 euroa viikossa, vuodessa siis 106 euroa (2 e x 53 vkoa), laskee Pennin venyttäjä.

Sama kirjoittaja ehdottaa:

– Senkin rahan säästää, jos lopettaa wc-paperin käytön ja pesee alapäänsä vessassa käynnin jälkeen niin kuin tehdään etelän maissa. On paljon hygieenisempääkin.

Eri asia on sitten, miten ja kuinka paljon maksaa vesimaksuja. Niistäkin voi tulla kalliit kulut, jos siirtyy paperista suihkutteluun, ketjussa mietitään.

Vessapaperia vai kilo perunoita?
Osallistu keskusteluun täällä
.

Sisältö jatkuu mainoksen alla