Olen 80-vuotias sydämen vajaa­toimintaa sairastava nainen. Lääkitykseni on Ramipril, Furesis, Sotacor ja Disperin. Yläpaine on istuessa 160–190. Kun nousen pystyyn, se kohoaa. Eikö sen pitäisi laskea? Minua myös huimaa ja kaatuilen, minkä on sanottu johtuvan verenkiertohäiriöistä. Kiitos

Verenpaine saattaa pystyyn nousun jälkeen normaalisti vähän kohota tai vähän laskea. Jos yläpaine eli systolinen paine laskee yli 20 mmHg, silloin voi pyörryttää. Verenpaineen nousua taas ei tavallisesti tunne, mutta korkeana se kuormittaa sydäntä ja verisuonia.

Verenpaine pitäisi saada lukemiin 130–140/70–85.

Korkean veren­paineen hoitaminen kun on tärkein aivohalvauksia estävä hoito!
Lääkityksesi ei siis taida olla kohdallaan. Ramipril ja Furesis ovat hy­vät lääkkeet. Sotacor, beetasalpaaja, sen sijaan ei ole paras valinta vajaatoiminnassa. Se voi lisäksi laskea sykettä liikaa, ja silloin huimaa ja pyör­ryttää. Lääkityksen tarkastuskäynti lääkärin luona on nyt varmasti paikallaan.

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla