Kaipaatko ryhtiä kaappeihin? Ammattijärjestäjän 75 %:n ohjeella onnistut

"Täynnä kuin Turusen pyssy". Tältä näyttää monen kaapeissa ja laatikoissa, sanoo ammattijärjestäjä Tuula Lahtinen. Mitä on tehtävissä?

Etlehti.fi:ssä blogiaan pitävä ammattijärjestäjä Tuula Lahtinen on työssään nähnyt monenlaista säilytysratkaisua ja kaappitilaa.

Jos kaaos uhkaa, Tuulan yksi hyvistä säännöistä on se, että päällimmäiset tavarat olisi syytä pitää selkeästi esillä. Tämä neuvo sopii niin jää-, vaate- kuin kosmetiikkakaappeihin.

– Aikamoinen setviminen on, kun hakee sitä piilossa olevaa tavaraa tai tuotetta. Ja helposti myös unohtaa mitä siellä kätkössä on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Ammattijärjestäjän mukaan kodin kaappien ja laatikoiden inventaario auttaa myös arjen säästöteoissa ja kannustaa elämään, josta syntyy vähemmän hävikkiä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Mutta mikä onkaan ammattijärjestäjän hyväksi havaitsema 75 prosentin ohje?

Lue lisää ja katso virikkeelliset kuvat Tuula Lahtisen blogista Ammattijärjestäjän arkea.

Kaipaako kotisi järeämpää raivaussuunnitelmaa?

Ammattijärjestäjä Elina Alasentie on kirjoittanut uuden kirjan Joka kodin raivausopas (Paasilinna 2016).
Lue lisää kirjailijasta ja hänen raivausvinkeistään etlehti.fi:n jutussa täällä.

Mitkä ovat Raivausoppaan kolme tärkeintä vinkkiä?

  1. Opettele tuntemaan itsesi tavaroiden hankkijana ja säilyttäjänä.
  2. Tee raivaussuunnitelma ja toimi johdonmukaisesti.
  3. Usko ja jaksa tehdä raakaa karsimisen käsityötä.

Lähde: Elina Alasentien haastattelu

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla