Miksi jalat valvottavat öisin? Ja niissä tuntuu kävelevän muurahaisarmeija? Lääkäri Risto Laitila vastaa yleiseen ongelmaan.
"Levottomat jalat valvottavat ja kävelyttävät minua yökaudet. Myös pitkään matkustaessa jaloissa kulkee muurahaisia, vaikkei niitä tietenkään ole. Se vaan tuntuu siltä.
Minulle tarjottiin Parkinsonin taudin lääkkeitä, mutten niitä huolinut. Sen sijaan aloin käyttää magnesiumia ja vahvoja B-vitamiineja aika suuriakin määriä ja apua niistä tuntuukin löytyvän.
Nyt askarruttaa, onko hoitoni elimistölle kuinkakin rankkaa?"
Nimimerkki Vispaavat jalat
Lääkäri Risto Laitila vastaa:
Jos on muuten koko lailla terve ja munuaiset pelaavat, vaaraa hoidostasi tuskin on. B6-vitamiini on kyllä sellainen, että se ylisuurina annoksina häiritsee ääreishermoston toimintaa. Kannattaa katsoa, ettei eri purkeista tule samoja vitamiineja ja ettei purkeissa olevia annostusohjeita ylitä.
Jos potee munuaisten vajaatoimintaa, ei magnesiumia pidä käyttää, ellei siitä neuvottele lääkärin kanssa.
On mielenkiintoista kuulla, että omahoitosi auttaa sinua noinkin hyvin. En osaa sanoa, mihin teho voisi perustua.
Mitä taas Parkinson-lääkkeeseen ja levottomiin jalkoihin tulee, niin dopamiinin tavoin vaikuttavilla lääkkeillä, pramipeksolilla ja ropinirolilla, levottomat jalat usein rauhoittuvat. Siksi lääkäri sinullekin niitä tarjosi.
Lue lisää: Raudan puute voi saada jalat vispaamaan