Voiko antibiootista saada kuumeen, vesiripulin ja oksennustaudin, utelee ymmällään oleva vaimo.

Mieheni hammas tuomittiin poistettavaksi tulehduksen takia. Poiston
odotusajalle hammaslääkäri määräsi kefaleksiinikuurin.

Mieheni vastusteli kefaleksiinia, koska tuo antibiootti ei aiemminkaan ollut hänelle sopinut.

Hammaslääkäri ei antanut periksi, ja heti ensi tabletin jälkeen mieheni alkoi
oksennella, kuume nousi ja pian alkoi vesiripulikin.

Miten antibiootti voi noin pahasti saada vatsan sekaisin?

Nimimerkki Ymmällään

Poikkeuksellisen rajustipa maha reagoi antibioottiin. Sataprosenttisen
varma ei syy-yhteydestä voi toki olla, mutta on sitä mahdollisena pidettävä.

Kun kerran kefaleksiini aiemminkin on sopinut huonosti, miehesi on perusteltua
välttää kefaleksiinia.

Avoimeksi jää, mikä mahan laittaa sekaisin.

Mutta kefaleksiinin kohdalla pahoinvointi, vatsakipu ja ripuli on luokiteltu haittavaikutusluettelossa luokkaan ”yleinen”. Noita oireita saa 1–10 prosenttia lääkekuurille joutuvista.

Lääkäri vastaa: Järkyttävät oireet antibiooteista – onko edes mahdollista?

Minulle määrättiin tulehdukseen, monikirjoantibioottia, jokin Cibrofloksksiin. Kaksi pilleriä ehdin ottaa, jalkapohjat turposivat tyynyiksi. Käsivarsiin, hauikseen tuli suuria punaisia turvotuksia, samoin reisiin ja vyötäröön. Serppi nousi 148 aan. Pääsin nopeasti lääkäriin, joka lähetti sairaalaan. Yön yli tarkkailussa, veriviljely ja aamulla kotiin. Sitten turposi naama yläosasta---terveyskeskukseen ja kortisoonia. Se auttoi, mutta aamulla turposi alaosa naamasta, kurkkua ja rintaa kuristi...
Lue kommentti