Lukija on huolissaan verenpainelääkkeen vaikutuksesta: aiheuttavatko pillerit yskää?

Pitäisiköhän mieheni, 66, verenpainelääke vaihtaa? Se on nimeltään Losatrix comp.

Hän nimittäin yskii jatkuvasti ja keuhkot rohisevat. Näin on ollut jo vuosia. Hän kyllä tupakoi pitkään, mutta lopetti jo yli kymmenen vuotta sitten. Luulen että syypää on tämä lääke.

Nimimerkki Vaimo


Kyllähän yskä näyttää haittavaikutuslistassa olevan. Piti oikein tarkistaa, kun ei tuo lääke tavallisesti ketään yskitä.

Keuhkot kannattaa tutkia nyt huolella, kun oireet vihjaavat vahvasti krooniseen keuhkoputkentulehdukseen. Eikä astmakaan ole mahdoton vaihtoehto.

Tupakointihistorian takia keuhkot on syytä kuvatakin, ja jo stetoskoopilla kuuntelu kertoo, ovatko keuhkoputket ahtaalla ja limaiset.

Sitähän keuhkoputkentulehdus tarkoittaa. Puhallustutkimuksilla, etenkin spirometrialla, tutkitaan sitten keuhkojen toimintakykyä tarkemmin.

Kysy meiltä terveydestä, ravitsemuksesta, seksistä ja lakiasioista. Lähetä oma kysymyksesi asiantuntijalle täältä.