Mikä aiheuttaa oudon tunteen yöllä? Onko se vain stressiä vai rytmihäiriöitä?

Minulle tehtiin sepelvaltimon pallolaajennus yhteen suoneen pari vuotta
sitten. Nyt minulle tehtiin 24 tunnin sydänfilmi-seuranta eli Holter-tutkimus rytmihäiriöitten takia.

Kiinni jäi eteis- ja kammioperäisiä lisälyöntejä. Ei vakavaa, totesi lääkäri. Sain betasalpaajaa, mutta se laskee niin kovasti verenpainetta,että olo on heikko ja huono. Onko betasalpaajaa jatkettava?

Muita verenpaineeseen vaikuttavia lääkkeitä ei ole.

Aamuyöllä sydän voi hakata hurjastikin, eikä siinä silloin nukuta. Tarvittaessa otan mietoa rauhoittavaa lääkettä, joka auttaakin.

Nimimerkki Hiihtelijä 61v.

Ei betasalpaaja nyt niin tärkeä ole, että sitä pitäisi käyttää moisten sivuvaikutusten hinnalla.

”Ei vakavaa” tarkoittaa, ettei rytmihäiriön syynä onneksi ole sydänlihaksen hapenpuute. Siis että jokin sepelvaltimoista, vaikka se pallolaajennettu, olisi menossa tukkoon. Tai että kyse olisi eteisvärinästä tai muusta varsinaisesta rytmihäiriöstä.

Lisälyönnit tuntuvat ikäviltä, mutteivät ennusta vakavaa rytmihäiriötä tai horjuta verenkiertoa.

Useimmille lienee tuttua stressin aiheuttamat muljahdukset ja sydämentykytykset. Rauhoittava lääke säästeliäästi otettuna auttaa sellaisiin hyvin.

Tosin yöllisen rytmihäiriön taustalta saattaa joskus löytyä uniapnea. Sen mahdollisuus lienee pohdittu?

Kysy meiltä terveydestä, ravitsemuksesta, seksistä, lakiasioista, puutarhanhoidosta ja antiikista.
Lähetä oma kysymyksesi asiantuntijalle täältä.