Voiko kilpirauhasen ongelmat aiheuttaa rytmihäiriöitä, kyselee pahasta tykytyksestä kärsivä nainen. Katso, mitä ET-lehden omalääkäri Risto Laitila vastaa.

Olen 65-vuotias nainen. Nyt huolettavat lähes päivittäiset sydämen rytmihäiriöt. Muljahtelua ja hidaslyöntisyyttä tutkittiin kilpi­rauhasen vajaa­-
toiminnan toteamisen aikaan, pari vuotta sitten. 

Sain Thyroxin-lääkityksen kilpi­rauhasen vajaa­toimintaan. Aina kun lääkityksen annostusta muutetaan, sydän tuntuu lyövän kurkussa saakka.

Onko aihetta huoleen?

Nimimerkki Liisa

Lue myös: Viisi merkkiä, että on syytä tarkistaa kilpirauhanen

Lääkärin vastaus:

Olet esimerkki siitä, kuinka tärkeä aine tyroksiini on sydämen toiminnan säätelylle – niin sen rytmin kuin supistuskyvyn.

Jo ennen kuin vajaatoiminta todettiin, sinulla oli rytmihäiriöitä.

Olen taipuvainen ajattelemaan, että sydän jää jotenkin herkemmäksi kaiken tuon sairastamisen myötä.

Mutta älä huoli. Sydän huolehtii sinunkin kohdallasi tehtävästään eli verenkierron ja verenpaineen säätelystä.

Oletko tutustunut jo ET-lehden Kilpirauhasvaivat-teemaan? Lue kaikki aiheesta täällä.

Kysy meiltä terveydestä, ravitsemuksesta, seksistä, lakiasioista, puutarhanhoidosta ja antiikista.
Lähetä oma kysymyksesi asiantuntijalle täältä.

Vierailija

Lääkäri vastaa: Sydänvaivoja kilpirauhaspotilaan Thyroxin-lääkityksestä?

Omalääkäri määräsi minulle kilpirauhasen vajaatoimintaan 0,5 milligrammaa Thyroxinia. Siitä seurasi sydämentykytystä ja rytmihäiriöitä. Otin yhteyttä yksityiseen sydänlääkäriini. Hän piti tärkeänä, että Thyroxinin aloittaminen on tehtävä pienimmällä mahdollisella annoksella eli 25 mikrogrammalla. Sillä mentiin pari kuukautta, jonka jälkeen annokseni nostettiin 0,5 milligrammaan. Se annos on riittävä, koska minulla on kilpirauhasen piilovajaatoiminta, jolloin kilpirauhanen toimii vielä, mutta ei...
Lue kommentti