
Kauniit eläimet sekä luonto houkuttelevat Viroon, Islantiin ja Dominikaaniseen tasavaltaan. Niiden valas- ja hyljeretkillä pääsee nauttimaan uskomattomista kokemuksista.
-
1. Islanti
Jäämeri hohkaa kylmää Húsavikin kalastajakylän edustalla Islannin pohjoisrannikolla. Näissä vesissä liikkuu lahtivalaita, ryhävalaita ja myös sinivalaita, suurimpia maapallolla koskaan eläneitä eläimiä.
Vanhat kalastusalukset ovat saaneet uuden elämän valasretkien ansiosta. Kapteeneina toimivat entiset kalastajat. Mukana retkillä on aina myös valas-asiantuntija. Valassafareita on huhti-marraskuussa, eniten heinä-elokuussa.
North Sailing aloitti safarit jo 1995, kolmen tunnin retki 58 €.
-
2. Dominikaaninen
Tiesitkö että jättiläisvalaat osaavat laulaa?
Jos haluat kuulla ryhävalaiden vedenalaista musiikkia Dominikaanisessa tasavallassa, ajoita matkasi tammi-maaliskuulle. Samanánlahti on silloin maailman parhaita tarkkailupaikkoja, kun jopa 30 tonnia painavat ryhävalaat valloittavat lahden.
Talvisin noin 3 000‒5 000 valasta vaeltaa pohjoisen kylmistä vesistä Samanánlahdelle pariutumaan ja synnyttämään poikasensa. Safari-yritykset lupaavat lähes varman mahdollisuuden nähdä valaita.
-
3. Viro
Maalla kömpelöt hylkeet muuttuvat sulavaliikkeisiksi vedessä. Paras tapa tutustua hylkeisiin onkin sukeltaa niiden omaan elementtiin. Hylkeet ovat suuria, mutta silti ystävällisiä, uteliaita ja leikkisiä – melkein kuin koirat.
Saarenmaalla ja Vilsandin saarella sympaattisiin hylkeisiin voi tutustua lähietäisyydeltä. Hylkeiden kanssa sukeltamiseen ei tarvita erityisiä valmisteluja. Riittää kun käytössä ovat välineet, joilla voi sukeltaa noin viiden metrin syvyyteen.