Se iski sittenkin kovempaa kuin miltä ensin näytti
2 viikkoa sitten vierähti flunssa-räkä-aivastelu-taudissa. Kiusallinen tauti veti lopuksi sänkyyn muutamaksi päiväksi ja vedon pois vielä pidempään. Kaikkinensa kesti kaksi viikkoa ja vieläkin hengitystiet puhdistavat itseään silloin tällöin yskimällä ja niistämällä. Yöt sai nukuttua vain kipulääkkeen avulla, muuten tuntui kuin henki menisi. Inkivääri ja munkkitipat helpottivat päivisin. Enpä ole moneen vuoteen mitään kulkutautia sairastanutkaan.
Nyt sitten vitamiinitehokuuri sisäisesti ja ulkoisesti
Kuvassa aamuvitamiini-cocktailini. Tykkään vain pureskeltavista tai nestemäisistä tuotteista. Tablettien nieleskely vaan on niin inhottavan vaikeaa, jää kielelle pyörimään. Ehkä se on taitolaji? Myös Gefilus mehuja ja keittoja nautin ja olen jo flunssan aikana lisännyt käyttöä. Vatsastahan terveys ja vastustuskyky lähtee.
Ostin edullisen Ziaja ihonhoitosarjan tuotteita. Sarjaa myy ainakin Sokos. Puhdistusaine, kasvojen kuorinta-aine, naamio ja päivä-, yövoiteet. Yhteishinta näille vain 20 €. Nyt kokeilen miltä tuntuvat, Saanen ihoon virkistystä flunssan jälkeen? Ulkonakin näyttää aurinko paistavan, raitis ilma tekee hyvää, pitkän sisälläolon jälkeen. Nyt pitää vain toivoa, ettei uusia viruksia enää iske, niitähän on kovasti liikkeellä, vaarallisiakin. Flunssarokotetta en ole koskaan ottanut, olen ennakkoluuloinen niiden suhteen.