
Vuosi on kulunut ensimmäisen Turun Lucia-mummon valinnasta.
Viime vuoden Lucia-mummo Anneli Virta on tuonut valoa ja hyvää mieltä Ruusukorttelin asukkaille ja muille vierailijoille.
Anneli oli vastaanottamassa seuraajiaan, vieraita ja omaisia. Paikalla oli myös jonkin verran median väkeä.
Tänään Anneli luovutti "kruununsa" seuraajalleen. Ehdokkaita oli seitsemän ihanaa elämänmyönteistä ja valoisaa mummoa joilla on asenne kohdillaan.
Kruunajaiset pidettiin Ruusukorttelissa. Ihmisiä oli sankoin joukoin seuraamassa ja jännittämässä uuden Lucia-mummon paljastusta.
Eniten ääniä sai numero 4. Helvi Kanninen 95 v. Onneksi olkoon !
"Kruunajaistilaisuus" oli kuin missikisoissa, niin hienoa oli.
Anneli laski kynttiläkruunun Helvi Kannisen hiuksille, jonka jälkeen kaikki mummot kukitettiin ja heille luovutettiin Lucia-mummo diplomit.
"Kruunajaisten" jälkeen oli median haastatteluhetki, jonka jälkeen kahvitukset osallistujille ja läheisille.
Hyvää Lucian-päivää !