Kirjoitukset avainsanalla Laura Voutilainen

Laura Voutilaisen konsertin alkuosa onnistui lunastamaan kaikki odotukset. Kuva: Janita Autio

Aistikkaat, intensiiviset tulkinnat suurista hiteistä kruunasivat illan.

VIIHDETAITEILIJA Laura Voutilainen kuuluu suomalaisen musiikkitaivaan kirkkaimpiin tähtiin. Monialainen ja taitava esiintyjä on parhaillaan konserttikiertueella, joka ulottuu suurimpiin saleihin kautta maan.

Kuopion musiikkikeskuksessa alkupuolen kappalelista koostui Voutilaisen suurista hiteistä yli neljännesvuosisadan ajalta. Aistikkaat, intensiiviset tulkinnat Lasse Piiraisen upeina sovituksina kruunasivat illan. En tiedä, ovatko Palaa ja Kaksi karttaa koskaan kuulostaneet näin hyviltä yleisön edessä. 

Laura Voutilaisen voimakas läsnäolo loi saliin intiimiä tunnelmaa. Juonnot olivat hallittuja, ja miellyttävänä yllätyksenä saatiin nauttia jopa sellonsoitosta. Konsertin alkuosa onnistui lunastamaan kaikki odotukset.

Kaksituhatluvun alkupuolella Laura Voutilainen julkaisi ison liudan kevyen musiikin helmiä. Kuva: Janita Autio
Kaksituhatluvun alkupuolella Laura Voutilainen julkaisi ison liudan kevyen musiikin helmiä. Kuva: Janita Autio

ISKELMÄ- ja viihdekonsertit ovat olleet minulle aina mieleen, mutta nykyisin pääsylippuja tulee ostettua entistä harvemmin. Syynä on se, että valtaosa artisteista pakottaa yleisönsä mitä eriskummallisimpiin temppuihin ja pelkkä musiikista nauttiminen livenä on jo vaikeaa.

Katsomo patistetaan heiluttamaan käsiä, välkyttämään kännykän valoja, tekemään aaltoja tai huutamaan, että kaikilla on varmasti kivaa. Pylly ylös penkistä ja lässyn lässyn! Iltapukuinen juhlayleisö kyykkää, ja hiki helmeilee kuin jumppatunnilla. Kertosäkeen ajan mikrofoni sojottaa katsomoon ja epävireinen ölinä täyttää konserttisalin. 

Edes tähtiesiintyjät eivät luota enää itseensä ja taiteellisiin näkemyksiinsä, vaikka yleisö on maksanut elämyksestä suuriakin summia ja tullut kuuntelemaan tulkintoja ihan vapaaehtoisesti. Konsertin väliajan jälkeen myös Laura Voutilainen sortui tökerösti vedettyyn yleisöjumppaan ja rikkoi siihen asti hienovireisen tunnelman täysin. Loppuaika oli mautonta sekametelisoppaa, ja koko show päättyi ikävästi mahalaskuun. 

Kadoksiin ovat joutuneet melodiat, sanoitukset ja tyylitajunkin. 

IHAILIN Laura Voutilaisen esityksiä kovasti vielä 2000-luvun alkupuolella, jolloin hän julkaisi ison liudan kevyen musiikin helmiä, kuten Kosketa mua, Palaa, Rakkautta ei piiloon saa, Vaarallinen yllätys ja Monta, monta. Jo yhdeksänkymmenluvulla olivat ilmestyneet Prinsessa, Kaksi karttaa sekä läpimurtohitti Kerran.

Viimeisimmät albumit ovat osoittautuneet järjestään pettymyksiksi ja viime vuosien singlejulkaisut täysin yhdentekeväksi höpönhöpöksi ja trendipelleilyksi. Kadoksiin ovat joutuneet kunnon melodiat, sanoitukset ja tyylitajunkin. Tuore single Me antoi kuitenkin uutta toivoa paremmista päivistä. 

Ennätin jo haaveilla, että Laura Voutilaisen nousu uudestaan huipulle alkaisi tästä kiertueesta. Viihteen kentällä olisi nyt tilaa arvonsa tuntevalle ja tyylitietoiselle aikuiselle naiselle. Toive toteutui vain puolittain, mutta konsertin alku sentään osoitti, että varmoissa käsissä Voutilaisella olisi taitoa ja taiteellista luomiskykyä vaikka muille jakaa. 

Mitähän seuraavaks? -konsertti 3.12. Kuopion musiikkikeskuksessa. Solisti Laura Voutilainen. Muusikot Lasse Piirainen, Kari Hulkkonen, Riku Karvonen, Risto Rikala ja Mirkka Paajanen

Kommentit (2)

Kommentit julkaistaan hyväksynnän jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Seuraa 

Ari Liimatainen

Olen laillistettu sosiaalihuollon ammattimies ja vapaa toimittaja. Geronomina edistän vanhojen ihmisten hyvinvointia ja terveyttä. Freelancerina kirjoitan mielelläni kulttuurista ja ikääntymisen ilmiöistä. Palveluksessanne! Muuten olen sitä mieltä, että kulttuuri pidentää ikää. – Geron ’vanhus, vanha mies’

geronposti[ät]gmail.com

Blogiarkisto

2018
Joulukuu
2017
2016

Kategoriat

Instagram