
Näin totesi yksi konserttivieraamme. Kiittäviä palautteita olemme saaneet vastaanottaa muiltakin kuulijoilta.
Suvanto-kuoromme konsertti oli viime sunnuntaina Tampereen Suomalaisella Klubilla, nimellä Juuri tänään. Juhlistimme kymmenvuotista taivaltamme kevätkonsertissa meille epätavallisessa paikassa. Kylläpä jännitti, osaako yleisö tulla tähän uuteen paikkaan. Ajankohtakin mietitytti: kaunis ilma ja niin sanotun pitkän viikonlopun sunnuntai-iltapäivä.
Ei olisi tarvinnut jännittää. Yleisöä tuli melkein tupa täyteen. Aplodit joka kappaleen jälkeen olivat huikeat.
Konserttimme sisälsi paljon tuttuja musikaali- ja elokuvasävelmiä, kuten muun muassa Sateenkaaren tuolla puolen ja Cherbourgin sateenvarjot. Oli mukana toki esimerkiksi Nocturne, Hymni rakkaudelle ja ikisuosikkimme Satumaa.
Kuoron hallituksessa teimme konkreettista työtä konsertin eteen. Konsertin onnistumisesta saamme kiittää kuoronjohtajaamme Hanna-Leena Sepposta, säestäjäämme Vesa Kemiä ja motivoituneita kuoromme jäseniä. Meillä on hieno yhteishenki!
Minä olin joutunut, taas kerran, juontohommiin. Ei sillä, minusta on tosi mielenkiintoista etsiä juontoa varten tietoja lauluista ja niiden tekijöistä. Lämpimän vastaanottavaiselle yleisölle, jota yleisömme aina on ollut, juontaminenkin on mukavaa.
Vierailija, sellisti Zlata Vasylenko säesti sellolla lauluamme Edelweiss. Sen lisäksi hän soitti sellokappaleet Espanjalainen tanssi ja joutsen. Ja voi että, miten kauniisti hän soitti! Moni kuulija antoi soitosta erityiskiitosta.
Kun lauloimme Sumujen silta-elokuvasta tuttua Hyvää yötä-kappaletta, yleisön yllätykseksi kuorolainen Tarja Heino ja yhden kuorolaisen, Kati Linnun mies, Veikko Lintu liitelivät hitaassa valssissa lattiaa pitkin. Molemmat henkilöt ovat aktiivisia tanssin harrastajia. Heiltähän se hienosti kävi.
Ohjelma loppui Kabalevskin niin, niin ihanaan Iltalauluun. Kukitusten jälkeen lauloimme vielä ylimääräisenä Vexi Salmen ja Kassu Halosen Maailma on kaunis, kuoromme perustajan Katja Harilon sovituksena. Siitä on muodostunut meille jo tavanomainen ylimääräinen. Sanat ovat kauniit ja sopivat aina joka paikassa ja jokaiselle: Maailma on kaunis ja hyvä elää sille, jolla on aikaa ja tilaa unelmille ja mielen vapaus, ja mielen vapaus... Laulu tuo minulle aina mieleen eläkkeellejääntijuhlani, jossa lauloin tämän laulun.
Kotiin emme menneet vielä konsertin jälkeen. Karonkan viettoon suuntasimme Ståhlbergin ravintolaan. Söimme maukkaita, ruokaisia salaatteja ja jaoimme tuntemuksia. Saimme palautteita Suvannon perustajalta ja aikaisemmalta kuoron johtajalta Katja Harilolta. Kaikella rakkaudella nimittelimme Katjaa Suvanto-kuoron Äidiksi. Hanna-Leena Sepponen antoi omat palautteensa.
Mieli oli kuin sillä kuuluisalla omenalla, hyvä ja hellä!!
On se vaan niin hienoa laulaa! Kun vielä yleisökin nauttii laulustamme, niin fiilikset ovat korkealla!
Kuvat Reijo Hietanen