Kirjoitukset avainsanalla konserttiooppera Fidelio

Kapellimestari Susanna Mälkki astelee reippaasti Tampereen Filharmonian soittajien eteen. Kohta upea musiikki kajahtaa ilmoille. Vierustoverin kanssa vähän supatamme, onko kyseessä oikeasti Mälkki. No on on! Tukan väri on vain vaihtunut esitteen kansikuvasta.

Olen ensi kertaa nauttimassa oopperaa konserttiversiona. En siis oikein tiedä, mitä odottaa. Paikka on Tampere-talo. Ooppera on Ludwig van Beethovenin ainut ooppera, Fidelio. Esityksen on ohjannut Siljamari Heikinheimo.

Ooppera kertoo mistäpä muusta kuin rakkauden voimasta. Florestan, Jussi Myllys on joutunut vankilaan, salaiseen tyrmään. Hänet aiotaan surmata. Florestan puoliso Leonore, Miina-Liisa Värelä, naamioituu mieheksi ja onnistuu pelastamaan miehensä. Toki oopperassa muitakin rakkauskiemuroita on. Loppu on kuitenkin onnellinen.

Sopraano Iida Antola, päävartija Roccon tytär Marzellinena, laulaa jo alkupuolella ihanasti kuin enkeli! No, enkelin laulua en ole sattunut kuulemaan, mutta jotain tällaista se voisi olla.

Itselleni yllätyksenä tulee näyttelijä Alma Pöystin kertojan rooli. Hänen kerronnastaan selviää, missä milloinkin ollaan ja osin sitäkin, mitä tapahtuu. Se selventää oopperan kulkua, kun lavasteet täysin puuttuvat. Laulajat seisovat ja laulavat nuottitelineiden takana.

Ooppera esitetään saksaksi. Tekstitys suomeksi on nähtävissä tauluilla.

Lisää ihanaa sopraanoa saan kuulla, kun Leonorea esittävä Miina-Liisa Värelä pääsee ääneen. Siinä on äänessä taitoa, voimaa ja väriä! Hyvin ellei erinomaisesti laulavat miehetkin, Matti Turunen Roccona, Jussi Myllys Florestanina ja Marzellineen rakastunut Tuomas Miettola Jaquinona. Tommi Hakalan ääni, ”pahis” Don Pizarrona, jylisee rooliin sopivasti jylhänä. Valtteri Torikan rooli Don Ferdandona on valitettavan pieni.

Eniten näytelmällisyyttä esitykseen Vankien kuoron laulun lisäksi tuovat Tampereen Oopperan kuorolaiset, kun vangit pääsevät vankilan uumenista pitkästä aikaa päivän valoon.

Mikäpä siinä on meikätytön musiikista nautiskellessa. Väliajalla nautiskelen myös tilaamistani tarjoiluista.

Vierustoverikseni osuu mukava naisihminen. Hän on vallan liekeissä tämän sorttisesta oopperasta. Hän ei kaipaa lavasteita tai enempiä puvustuksia. Oikeassa oopperassa hän ei käy. ” Mulla on kaksiteholasit, joilla ei näe lähelle eikä kauas!”

Hienossa loppukohtauksessa minä puolestani hieman kaipailen perinteistä oopperaa kohdassa, jossa Leonore ja Florestan laulavat syleilevänsä toisiaan, tiukasti yleisölle laulaen.

Vaatenaulakolla lähtiessämme huikkaan vierustoverilleni:Tavataan Viimeisissä kiusauksissa (ensi kevään ooppera Tampere-talossa). Hän vastaa ensin innoissaan ”Joo”, kunnes tajuaa. ”Ei ei, ei tavata oopperassa”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Seuraa 

Elämää on eläkkeelläkin!

Olen tamperelainen Anja Pohjanvirta-Hietanen. Sydämeltäni olen edelleen eteläpohojalaanen. Synnyin siellä suurimpana vauvabuumivuonna.

 

Ajatuksiini itsestäni, ihmisistä ja elämästä yleensä ovat vaikuttaneet paitsi psykologin koulutukseni ja työelämä, myös kaikki kokemukseni lapsuudesta tähän päivään. Erityisesti tietysti läheiset ihmiset, mies ja kaksi tytärtä, ovat vuosikymmeniä kouluttaneet  minua. Isoäitiyttä saan toteuttaa olemalla Etämummelina kahdelle Esikoisen nuorelle Brysselissä. Iso ilo on ollut Kuopuksen tyttären syntymä viime vuonna. Saamme miehen kanssa nauttia hänen hoitamisestaan Tampereella.

 

Vapaana Kansalaisena, Anjakaarinana, kerron aktiivisen eläkeläisen elämästä. Tällaistakin Vapaan Kansalaisen elämä voi olla, silloin kun vielä jalat ja pää pelaavat. Päiviini kuuluu ainakin kulttuuria, kuntoilua ja kavereita. Ajankohtaiset, ihmisenä olemiseen liittyvät asiat välillä mietityttävät. Moni asia ihmetyttää, vihastuttaa, mutta enimmäkseen ihastuttaa. Marisen välillä toki sen verran, että jonkinlainen tasapaino säilyy. Mielelläni tarkastelen kuitenkin asioita ja tapahtumia humoristisin silmin. Elämää ja itseään ei pidä ottaa liian vakavasti! Postaukseni aihe voi siis olla moninainen. Yhtä moninainen kuin elämäni on. Olen tällainen Sekatavarablogisti.

 

 Mottoja elämälleni voisi olla

Leben und leben lassen - elää ja antaa toistenkin elää (omalla laillansa).

Tätä edelleen opettelen.

Päivä se on vielä huomennakin.

Elämä kulkee eteenpäin, tapahtuu, mitä tapahtuu.

 

Täti Kukkahattuna pitämäni blogin Kolmatta ikää olen laittanut toistaiseksi jäähylle.

Jos haluat postaukset facebookin uutisvirtaasi voit käydä myös tykkäämässä sivuistani http://www.facebook.com/Anjakaarina

 

Blogiarkisto

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016

Kategoriat